Co zrobić jak papugi gubią pióra?

Papugi to z każdym rokiem coraz chętniej wybierane jako zwierzęta domowe ptaki. Każdy właściciel chce, aby były one szczęśliwe i stara się o nie dbać jak najlepiej. Podstawą dobrego stanu pupila jest przede wszystkim dbałość o jego zdrowie. W przypadku papug wielu właścicieli denerwuje się fakt, iż ich ulubieńcy gubią pióra, postrzegając to jako poważny objaw problemów zdrowotnych. Tymczasem okazuje się, iż nie zawsze wypadanie piór u papug jest oznaką problemów, dlatego warto się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej.

Czym są pióra dla papug?

Aby zrozumieć kwestie związane z pierzeniem u papug właściciele powinni sobie uświadomić, iż pióra można porównać do naskórka u ludzi. Z biegiem czasu ulega obumarciu, i wówczas zazwyczaj trzeba go usunąć. Podobnie jest z piórami – niektóre staja się martwe, i ich wypadanie jest procesem całkowicie naturalnym. Oczywiście właściciele, którzy obserwują swoje papugi są w stanie odróżnić sytuacje, w których ich pupilowi wypadnie kilka piór od tych, w których gubi ich znacznie więcej.

Dieta a pierzenie

Niewłaściwa dieta jest wskazywana jako jeden z głównych powodów nadmiernego gubienia piór przez papugi. Niektórzy właściciele kupują gotowe karmy dla swoich pupili, nie wiedząc iż nie zawierają niezbędnych dla odpowiedniego wyglądu piór składników. Żywienie papug, które opiera się przede wszystkim na ziarnach, pośród których króluje często słonecznik nie jest pokarmem, który dobrze wpływa na upierzenie ptaków. Dla zachowania odpowiedniego wyglądu piór konieczne są właściwie dobrane aminokwasy oraz dobrze zbilansowane witaminy. Papugi zmieniają pióra okresowo, dlatego właśnie w tym czasie konieczne jest zapewnienie im właściwej diety. Dobrze jest skorzystać z pomocy weterynarza, jeśli właściciel papugi nie jest w stanie samodzielnie dobrać odpowiedniej diety dla pupila.

Odpowiednie warunki życia

Papugi w niewoli potrzebują odpowiednich warunków, aby dobrze się czuć i dzięki temu dobrze wyglądać. Właściciele powinni przede wszystkim dowiedzieć się, jakie warunki atmosferyczne panują w naturalnym środowisku. Mowa tutaj o takich jak wilgotność, temperatura, ilość światła słonecznego czy nawet dostęp do zbiorników wodnych i zażywanie przez papugi kąpieli. Ponadto ptaki te potrzebują odpowiedniej ilości przestrzeni, dlatego zbyt mała klatka bardzo często przyczynia się do tego, że ptaki gubią pióra lub nawet samodzielnie je sobie wyrywają. Papugi są ptakami które niezbyt dobrze znoszą nudę, dlatego właściciel powinien zadbać o zapewnienie im odpowiednich rozrywek. Niektórzy decydują się na zakup dwóch papug, licząc że towarzystwo pomoże pupilom mniej się nudzić. Jednak również w sytuacji, gdy papug jest więcej potrzebują one zabawy i ciekawych rozrywek. Mogą bowiem nie tylko zacząć samodzielnie wyrywać sobie pióra ale również wyrywać sobie wzajemnie.

Kiedy do weterynarza

W sytuacji gdy zachowanie papugi wzbudza niepokój właściciela na pewno powinien zdecydować się na wizytę u weterynarza. Sytuacją w której na pewno należy się udać do specjalisty jest ta, gdy papuga wyrywa sobie pióra. Może się bowiem okazać iż ptak cierpi na choroby pasożytnicze czy wirusowe, które są przyczyna takich zachowań. Wizyta u weterynarza jest wskazana również w sytuacji, gdy wygląd piór się zmienia. Czarne końcówki, powykręcane pióra czy brak blasku – to oznaki tego, że papudze coś dolega. Brak reakcji na problemy z upierzeniem może sprawić, że papuga może mieć nawet problemy z lataniem. Dlatego jeśli właściciele nie znają przyczyny nadmiernego wypadania piór, powinni jak najszybciej zabrać ulubieńca do specjalisty.