Czy rejestracja papug jest obowiązkowa

Jeśli interesuje Cię świat papug i planujesz być ich hodowcą, jesteś zobligowany do działania zgodne z Waszyngtońską Konwencją CITES z dnia 3.03.1973r. regulującą kwestię ochrony dzikich gatunków zwierząt. Do powyższej konwencji nasz kraj przystąpił 12 grudnia 1989 r. Z przepisu tego wynika, że wszystkie gatunki papug zakwalifikowane są do grupy A lub B. Zgodnie z przepisami konwencji CITES obrót zwierzętami należącymi do grupy A i B jest rejestrowany.

Kto nie ma obowiązku rejestracji papug?

W większości Państw europejskich z obowiązku tego zwolniono ponad pięćdziesiąt gatunków. W Polsce tylko cztery. Są to: papużka falista, nimfa, nierozłączka czerwonoczelna jako jedyna a spośród gatunków nierozłączek i aleksandretta obrożna – jej odmiana azjatycka. Papugi pochodzące z Afryki, są dość ciężkie do rozróżnienia i podlegają obowiązkowi rejestracji. Hodowle domowe najczęściej obejmują podgatunki azjatyckie papug. Już od dawna pasjonaci tych ptaków zajmują się doprowadzaniem do pojawienia się różnych ubarwień papug. Ciesząc tym samym oczy entuzjastów tego hobby. A więc reasumując poza czterema wymienionymi gatunkami papug w Polsce pozostałe, podlegają obowiązkowi rejestracji.

Dlatego obowiązkiem nabywcy jest zarejestrowanie papugi w okresie dwóch tygodni od kupna we właściwym terytorialnie starostwie powiatowym. Zwykle zajmują się tym Wydziały Ochrony Środowiska. W powyższym Wydziale należy złożyć „wniosek o rejestrację zwierząt należących do gatunków podlegających ograniczeniom w handlu na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej”. Aby rozpocząć procedurę rejestracji dokonujemy opłatę skarbową w wysokości 26,00zł. Rejestracja papug również nie dotyczy:-ogrodów zoologicznych,-podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust.1,-zwierząt przetrzymywane w celu leczenia i rehabilitacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania papugi?

Dla papugi, która pochodzi z Polski konieczne jest świadectwo weterynaryjne potwierdzające ten fakt. Przy zakupie papugi czy to od hodowcy, czy od innej osoby należy zażądać wystawionego na nią dokumentu rejestracyjnego. Zakupienie papugi w sklepie zoologicznym nie obliguje klienta do jej formalnej rejestracji. Sklepy przekazują klientom dokumenty hodowcy. Jeśli kupujemy papugę z którychś krajów Unii Europejskiej, musi ona posiadać dokument rejestracyjny z kraju pochodzenia. Na jego podstawie zarejestrujemy ją w Polsce. Bez względu na to ile posiadamy papug jedną objętych konwencją obowiązkiem hodowcy jest je zarejestrować. Wszelkie zmiany ilości papug nawet zaginięcie papugi lub jej śmierć również należy zgłosić do rejestracji. Hodowla domowa podlega pod zwolnioną z podatku działalność gospodarczą i musi również być ona zarejestrowana. Każdy hodowca powinien wiedzieć, iż legalizacja jest jego obowiązkiem. Koszty legalizacji są niewielkie. Terminowa legalizacja hodowli zapobiegnie uniknięcie sankcji prawnych. Na brak rejestracji papugi mają zastosowane przepisy tj. art. 127 pkt 3 oraz 129 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody.
Ponadto w art. 129 ustawy przewidziano środki karne, które może orzec sąd w razie skazania za przestępstwo określone w art. 128.
Są to:

  • przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów (w tym zwierząt chronionych) pochodzących z przestępstwa nawet, jeśli nie były własnością sprawcy,
  • obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny,
  • nawiązkę w wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub właściwego, ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ważne!
Papugi barwne, zmutowane, które są przeznaczone tylko do celów hodowlanych nie podlegają rejestracji. Nie dotyczy to tzw. krzyżówek międzygatunkowych. Papugi najlepiej kupować od sprawdzonego hodowcy.