Dieta papug falistych
Papugi faliste to ptaki dość zwinne, a na wolności potrafią przystosowywać się do czynników klimatycznych i pogodowych. Dlatego ich dieta jest bardzo zróżnicowana i obejmuje takie produkty jak świeże gałązki, nasiona traw, owoce egzotyczne, młode pędy i soczyste dojrzałe owoce, jeśli chodzi o warunki domowe warto zaopatrzyć się w mieszanki zbóż, owoce, warzywa i suplementy mineralne.
Mieszanki zbożowe zawierają w swoim składzie oczyszczony owies, kanar, len i proso o różnej dojrzałości. Lepiej kupić taką paszę w szczelnie zamkniętym opakowaniu z przezroczystym „okienkiem”, aby wizualnie ocenić jakość produktu. Kupowanie takiego produktu w kartonach niesie ryzyko, że produkt może być spleśniały lub w inny sposób nienadający się do spożycia przez naszego ptaka.
Jako źródło witamin, minerałów i błonnika w jadłospisie papużek powinny znaleźć się warzywa, owoce i sezonowe dobrocie. Ptaki z przyjemnością podgryzają soczyste warzywa korzeniowe, takie jak marchew, buraki, ogórki, cukinia, kapusta. Jabłka, brzoskwinie, ananasy, gruszki, cytrusy to ich ulubione owoce. W okresie wiosenno-letnim papugom można podawać liście mniszka lekarskiego, koniczyny, babki lancetowatej, szpinaku, szczawiu końskiego, a zimą chociażby owies i proso.
Zdrowie. Nie należy jednak karmić papugi mango i wszelkiego rodzaju orzechami, a także selerem, koperkiem, mięsem, nabiałem, ziemniakami i czekoladą!
Podczas karmienia papużek falistych niezwykle ważne jest przestrzeganie zasady zróżnicowanej diety. Menu powinno zawierać różne składniki. Pasza zbożowa jest bazą pokarmową, dorosły ptak potrzebuje około dwóch łyżek zboża dziennie, niemowlęta odpowiednio mniej, ale zdarzają się sytuacje, kiedy ptak potrzebuje trochę więcej ziarna – tutaj należy przede wszystkim zadbać o dopasowanie diety do konkretnego osobnika i ustalenie jego indywidualnych potrzeb.
Do pełnego rozwoju ptaki potrzebują nawozu mineralnego. Na przykład do zaoferowania jest np. piasek pochodzenia organicznego, kreda lub szkieletowa część mątwy. Substancje te wzbogacają organizm papug w wapń i inne pierwiastki. Poza tym gryząc kredę papugi naturalnie miażdżą stale rosnące dzioby.
Cenny pokarmem dla ptaków jest również zielenina. Najlepiej świeża! Można podawać liście sałaty czy nawet świeżo skoszoną trawę. Jednak zanim dasz papudze świeżo skoszoną trawę, należy ją wyczyścić. Nie musisz karmić ptaków trawą i kukurydzą w postaci rozdrobnionej – możesz zebrać liście w małe pęczki i powiesić w klatce. Ptaki same lubią zbierać nasiona, więc zdecydowanie powinny mieć możliwość jedzenia w ten sposób.
Pamiętaj jednak, że nie można przekarmić ptaka – podawaj mu nie więcej niż trzy łyżki zboża dziennie. Jeśli ptak zjada całą podaną mu rano karmę, nie podawaj rano całej porcji. Faktem jest, że papuga ma szybki metabolizm, a długi pobyt bez jedzenia może być niebezpieczny. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, nie wlewaj do koryta od razu całej porcji jedzenia na wszystkie nadchodzące dni jego nieobecności. Ptak najpierw zje wszystko, potem będzie cierpiał z głodu i może nawet umrzeć. W takim przypadku lepiej kupić specjalny karmnik, który w określonym czasie podaje odpowiednią ilość paszy. A najbezpieczniej jest dać papugę na chwilę znajomym lub poprosić kogoś z rodziny o nakarmienie zwierzaka.
Zdarza się także, że papugi jedzą tylko ulubione ziarna i inne pozostawiają nietknięte. Dlatego kiedy dasz papudze suchą karmę, staraj się napełniać kolejną porcję dopiero wtedy, gdy karmnik jest pusty. Dzięki temu zadbasz, aby jednak zwierzę mogło uzyskać wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe, a jego odżywianie pozostało zróżnicowane.