Dlaczego twoja papuga krzyczy? Jak ją uciszyć?

Dlaczego twoja papuga krzyczy?

Papugi poprzez krzyk próbują się komunikować ze swoim stadem. Gdy oddzielimy papugę od ich środowiska naturalnego, będą próbować wołać swoje stado poprzez krzyk. Jeżeli wychowujesz papugę, teraz ty jesteś dla niej stadem. Kiedy twoja papuga jest zbyt często sama, będzie chciała zwrócić na siebie swoją uwagę poprzez głos. Krzyk może również sygnalizować zwykłą radość, nudę, bądź uraz fizyczny. Ptak potrzebuje interakcji społecznej oraz uwagi, żeby być zadowolonym. Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy uciszyć papugę, jednakże musimy jako ich właściciele zaakceptować pewien poziom hałasu. Nawiązanie więzi z papugą, wymaga czasu i poświęcenia, nie zniechęcaj się po pierwszych porażkach, wyrób w sobie systematyczność.

Czego nie możesz robić?

Gdy twoja papuga straci do ciebie zaufanie, waszą więź będzie ciężko naprawić. Stracić zaufanie jest bardzo łatwo przez głupie sposoby. Jeden z nich polega na narzuceniu tkaniny, na przykład koca na klatkę ptaka. Jest to metoda nie skuteczna, twoja papuga nie będzie czuła się bezpiecznie przez brak światła, i będzie dalej krzyczeć z powodu strachu i samotności. To samo tyczy się metody schowania klatki z papugą w ciemnym pomieszczeniu, takim jak łazienka lub szafa. Ptak poczuje się zagrożony przez brak światła i będzie dalej krzyczeć. Nie możesz krzyczeć z powrotem na swojego ptaka, ponieważ papuga będzie myśleć, że próbujesz ją przekrzyczeć, przez co będzie jeszcze głośniej się wydzierać. Ptaki kochają dramaturgię, pomyśl o tym, jak o pojedynku na krzyki. Pod żadnym pozorem nie uderzaj klatki, na przykład dłonią, lub jakimś przedmiotem. Może skończyć się to urazem psychicznym, bądź fizycznym u twojej papugi.

Skuteczne sposoby na uciszenie papugi.

Zamiast tego musimy nauczyć papugę cichych gwizdów i podchodzić do klatki tylko wtedy kiedy je wydaje. Jeżeli papuga zaczyna krzyczeć, daj jej do zrozumienia poprzez ignorowanie, że nie chcesz słyszeć tego dźwięku. Nie podbiegaj do klatki twojej papugi, kiedy krzyczy, nie próbuj jej przekupić smakołykami, żeby się uspokoiła. Spowoduje to tylko odwrotny efekt, papuga będzie myśleć, że nagradzasz ją za krzyczenie. Papuga musi zrozumieć, że cichy gwizd jest dla niej bardziej opłacalny niż głośny krzyk. Papuga zaczyna krzyczeć? Stań w bezruchu lub opuść pokój. Nie mów do niej, daj jej do zrozumienia, że nie chcesz słyszeć tego dźwięku. W momencie, kiedy cicho podgwizduje, daj jej smakołyk, okaż zainteresowanie. Po pewnym czasie papuga zrozumie, że preferujesz cichy gwizd zamiast głośnego krzyku, nie oznacza to jednak, że przestanie krzyczeć na zawsze. Jeżeli w twoim domu, jest hałas (małe dzieci, głośny telewizor, inne zwierzęta) obniżenie hałasu w mieszkaniu, może pomóc. Papuga będzie próbowała się dostosować do poziomu głośności w jej otoczeniu. Pamiętaj również o wypuszczaniu twojej papugi z klatki na nie więcej niż kilka godzin. Ptak ma wtedy okazję do wykorzystania swojej energii.

Każdy nagły krzyk papugi może sygnalizować chorobę bądź uraz. Sprawdzaj stan zdrowia twojej papugi i nie ignoruj nagłych krzyków. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia co do stanu zdrowia twojej papugi, natychmiast zabierz ją do weterynarza, żeby upewnić się, że nic jej nie jest. Jeśli krzyk jest nie do zniesienia, możesz ją zabrać do ptasiego behawiorysty, traktuj to jako ostateczność.

Podsumowanie.

Papuga to problematyczne i głośne zwierzę. Jeżeli nie jesteś gotowy lub masz sąsiadów lubiących ciszę, lepiej nie kupuj papugi. Wyrobienie więzi z twoją papugą to ciężka praca wymagająca poświęcenia, czasu oraz nerwów. Jednak jeżeli ci się to uda, będziesz kochał swoją papugę.