Jak nazwać papugę, czyli imiona dla papug.

W ostatnich latach papugi stają się coraz bardziej popularne, jeśli chodzi o kategorię zwierzaków dom -owych. Fakt ten jednak przestaje dziwić, kiedy spojrzymy na wachlarz unikalnych zalet, które posiadają te intrygujące ptaki.

Papugi latają w samych superlatywach!

To, co od pierwszej chwili rzuca się w oczy, jeśli chodzi o papugi, to ich ciekawe, barwne zestawienia piór, które nie raz, nie dwa mogą poprawić humor w deszczowy dzień. Poza tym ptaki te są zwykle niewielkie, co zmniejsza szansę na to, że zdemolują Twoje mieszkanie. A co najważniejsze – papugi dożywają średnio od dwudziestu do nawet trzydziestu (i więcej) lat! Dzięki temu nie trzeba rozstawać się ze swoim opierzonym przyjacielem przez długie, długie lata…

Ale skoro spędzisz z nim tyle czasu, to powstaje jedno bardzo ważne pytanie: Jak nazwiesz swojego pupila? W końcu będziesz powtarzał jego imię setki razy. Skąd więc wziąć wyjątkowe imię dla tak niezwykłego zwierzaka?

Kultowe nazwy nigdy nie wychodzą z mody.

Tak jak w przypadku psów, które “z biegu” są nazywane Bruno, Fafik, Bella czy Tosia, tak i papugi mają niejako przypisane do siebie imiona. Są to pozycje takie jak Bodzio, Lolek, Oskar czy Jumbo, natomiast u samic występują: Andra, Lola, Ilka, Gloria czy Fatma. Jak widzisz, najczęściej to plątanina liter, która po prostu dobrze brzmi!

Niektórzy właściciele uważają jednak, że ich osobliwi przyjaciele zasługują na równie innowacyjne imiona, które nie pojawią się na pierwszej lepszej stronie wygooglanej w Internecie. Skąd czerpać pomysły w takiej sytuacji?

Owocowe koncepcje.

To, co kojarzy się z papugami, to nie tylko pióra, ziarna i śmieszne dźwięki, ale również owoce (w końcu one również należą do ich diety). To właśnie od nich możesz nazwać swojego pupila!
Co stoi na przeszkodzie, by mała, skoczna papuga nazywała się Porzeczka albo Pitaja? A czy wdzięcznej, żółtej nimfie nie pasuje na przykład Limonka, Pigwa albo Morela? Owocowe imiona harmonizują bardziej z samicami, jednak płeć męska również znajdzie tu coś dla siebie. Co powiesz na egzotycznego Longana, Duriana, Bligię, Kiwao…

Od fikcji do rzeczywistości.

Innym sposobem na wybranie ciekawego, wpadającego w ucho imienia dla papugi jest ochrzczenie jej na wzór ulubionej postaci filmowej. Dajmy na to
Baz
z kontynuowanego w 2019 roku “Toy Story”, Vaiana z morskiej legendy o tym samym tytule, czy też propozycje płynące z animowanego hitu “Rio”, którego głównymi bohaterami są właśnie papugi – Blu, Jewel, Nico czy Pedro. Takie pozycje nigdy się nie nudzą, ponieważ są ciągle żywe w umysłach fanów, a szczególnie dzieci.

W podążaniu za charakterem.

W wielu starożytnych krajach i plemionach dzieci dostawały swoje imiona na podstawie charakterystycznych cech. Jak zastosować tę zasadę względem papugi?
Jeśli jest słodka i urocza, mógłbyś nadać jej imię Sweety lub Candy (po angielsku “landrynka”). A znowu gdy Twój pupil wydaje się raczej ruchliwy, a może i nawet agresywny, z pewnością przypasuje mu nazwa Impuls, Wigor czy też Nerwus.
Papugi często są kojarzone z ich niebywałą umiejętnością śpiewu, a nawet mówienia. To z kolei nasuwa opcje takie jak Gaduła, Clapper (z angielskiego “grzechotka”).
A może Twój pupil wypuszczony z klatki, nie opuszcza Cię nawet na krok? Wtedy idealnym pomysłem będą słowa typu Sherlock i Stalker.

Zasada jest prosta: Znajdź u swojej papugi charakterystyczną cechę, którą przełożysz na jej imię!