Jak oswoić papugę?
Po zakupie swojego wymarzonego pupila, nie należy oczekiwać, że od razu nas polubi. Papuga będzie przestraszona oraz nie będzie wiedzieć, dlaczego zabrano ją z jej dotychczasowego miejsca pobytu. Aby poczuła się komfortowo, należy ją oswoić.
Proces oswajania w kilku krokach
Oswajanie papugi można opisać w kilku krokach. Jest to:
- oswojenie z nowym otoczeniem i opiekunem
- oswojenie z dotykiem
- wypuszczanie papugi z klatki.
Oswojenie z otoczeniem
Po przeniesieniu papugi w nowe miejsce, nie będzie miała pojęcia dlaczego się tam znalazła. Należy dać jej czas, aby mogła w pełni przyzwyczaić się do otoczenia i na nowo zacząć funkcjonować. Papuga musi wiedzieć, gdzie jest umieszczona woda i pokarm oraz przywyknąć do tego ustawienia. W tym momencie najważniejsze jest, aby klatka była ustawiona w cichym, wysoko postawionym miejscu, gdzie zwierzę będzie mogło czuć się bezpiecznie i nas obserwować. Podczas tego procesu należy jak najczęściej przebywać w pomieszczeniu, w którym znajduje się ptak i nie wykonywać żadnych ruchów, które mogłyby spowodować strach. Po pewnym czasie zrozumie, że nie chcemy mu wyrządzić krzywdy.
Pierwsza wymiana pokarmu będzie trudnym procesem, szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na tym, aby nie przestraszyć papugi. W tym celu najlepiej umieszczać poidło i pojemnik na karmę jak najbliżej drzwiczek, aby dosypanie pożywienia czy wymiana wody wymagała jak najmniej ruchów.
Przez żołądek do serca – oswajanie z dotykiem
Gdy papuga zadomowi się w swoim mieszkaniu, a pierwsze wymiany pożywienia już są za nami, możemy przystąpić do oswajania z dotykiem. W tym celu możemy od poprzedniego właściciela dowiedzieć się, jaki pokarm papuga lubi najbardziej. Jeżeli nie mamy takich informacji, nic nie zaszkodzi, aby to zaobserwować lub popróbować z różnego rodzaju ziarnami.
Proces rozpoczynamy od powolnego zbliżenia się do klatki wraz z ulubionym przysmakiem i wsunięciem go przez jej pręty. Czekamy, aż papuga podejdzie i zabierze pokarm. Jeżeli to nie nastąpi, nic straconego. Próby nakarmienia przez klatkę powinniśmy wykonywać aż kilkadziesiąt razy na dzień. W przypadku, gdy ptak się przestraszy i zacznie latać w klatce, próbując uciec, należy poczekać jeszcze kilka dni, zanim przejdziemy do tego etapu.
Gdy się uda nakarmić papugę z ręki, możemy spróbować otworzyć drzwiczki i przez nie wsunąć rękę z przysmakiem. Ponownie – w sytuacji, gdy ptak nie skosztuje pokarmu, próbujemy zrobić to samo później.
Dopiero po tych wszystkich etapach możemy przejść do ostatecznej próby oswojenia z dotykiem. Będzie polegać on na włożeniu ręki przez drzwiczki i pogłaskaniu brzuszka papugi. Niektórzy hodowcy zalecają, aby na początku robić to piórem. Pierwsze próby najprawdopodobniej skończą się dziobnięciem, ale nie powinno być ono bolesne, jeżeli przeszliśmy poprawnie przez wcześniejsze etapy oswajania. Będzie tak dlatego, ponieważ papuga nie boi się nas tak bardzo, jak bała się na początku. To właśnie powód, dla którego jest tak ważne, aby uzbroić się w cierpliwość podczas oswajania.
Wypuszczanie z klatki
Po sukcesach związanych z karmieniem podając pokarm na dłoni i głaskaniem papugi, możemy spróbować skłonić ją, aby wskoczyła nam na palec. Pierwszy raz wsuwając patyk przez drzwiczki klatki, a następne próby używając palca. Gdy już się nam uda, możemy zabrać papugę z klatki i ją wypuścić. Przed tym należy zabezpieczyć pokój, czyli włożyć zaślepki do gniazdek elektrycznych, zamknąć okna, usunąć niebezpieczne przedmioty i tak dalej.
Rady dotyczące oswajania
Nie kupuj starszych papug lub chowanych w stadzie
Papuga, która nie jest młoda i nie była wcześniej oswajana z człowiekiem może nie dać się oswoić. To samo tyczy się ptaka, który był wychowywany przez swoich ptasich rodziców, a potem dopiero sprzedany. Co prawda te da się oswoić, ale będzie to trwało trochę dłużej, w przeciwieństwie do ręcznie karmionych papug. Te mają doświadczenia z dłonią człowieka i wiedzą, że nie zrobi im nic złego. Muszą jedynie zaufać właścicielowi.
Nie narzucaj się
Podczas procesu oswajania nie ma nic gorszego jak przekraczanie granic, których papuga sobie nie życzy. W momencie, gdy za szybko przejdziemy do następnego etapu oswajania, papuga może się do nas zrazić. Do oswojenia wymagany jest czas i to dzięki niemu osiągnie się największe sukcesy w wychowaniu. Papuga to ptak, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem lub innym zwierzęciem, ale musi najpierw zaufać.
Oswajaj papugi pojedynczo
W trakcie swojej pierwszej przygody z papugami nie należy kupować kilku ptaków. Spowoduje to, że zamiast skupić uwagę na opiekunie, skupią ją na sobie zupełnie nie zwracając uwagi na nic innego. W przypadku kupna jednej papugi ta nie będzie miała innego wyboru, oprócz znajomości z właścicielem, co zdecydowanie ułatwi oswojenie.
Oswajanie – dla kogo?
Warto pamiętać, że nie każda papuga musi być oswojona. Możemy mieć ich kilka, a tylko jedna będzie dobrze czuć się w naszym towarzystwie. Jednak reszta papug nie może bać się takich czynności jak wymiana wody czy jedzenia. W przypadku hodowli, czasami ptaki nawet nie są oswajane, lecz nie są one tam w roli „zwierzątka dom -owego”.