Jak przetransportować papugę?
Zauważyłeś, że twoja papuga doznała urazu, lub podejrzewasz, że jest na coś chora? A może po prostu chcesz kupić swoją pierwszą papugę? W obu przypadkach musisz ją przetransportować. Twoja papuga musi mieć zapewniony dostęp do świeżego powietrza oraz w zależności od tego, jak długa będzie droga — możliwość napicia się wody i przyjęcia pokarmu. Jako iż papugi to delikatne stworzenia, ważne jest odpowiednie przygotowanie transportera oraz zminimalizowanie stresu u twojego ptaka podczas podróży.
Jak bezpiecznie przetransportować papugę?
Transport papugi w jej klatce można robić tylko i wyłącznie na małych dystansach, kiedy na dworze jest optymalna temperatura. Im większa klatka, tym większe ryzyko na potencjalne urazy u papugi. Zamiast klatki, do transportu możemy użyć zwykłego pudełka, na przykład po butach. Na górze pudełka zrób kilka otworów wielkości około jednego centymetra, aby twoja papuga miała czym oddychać. Na dnie pudełka możesz wysypać ściółkę lub położyć zwykły ręcznik papierowy, który będzie wchłaniał odchody ptaka. Pudełko musi być wielkości uniemożliwiającej papudze możliwość swobodnego poruszania się po jego wnętrzu, ważne jest, żeby papuga miała wyprostowany ogon. Aby zminimalizować stres podczas podróży, pudełko musi przepuszczać jak najmniej światła, miej na uwadze otwory na powietrze, których nie możesz zakrywać, aby papuga się nie udusiła. Jeżeli często podróżujesz ze swoją papugą, na stronach internetowych możesz znaleźć do kupienia tak zwane transportery. Taki transporter jest wygodny dla właściciela oraz zapewnia komfort oddychania dla twojej papugi, co pozwoli na długie podróże, trwające nawet do kilku godzin. Niektóre transportery oferują możliwość umieszczenia pojemnika na jedzenie, którego nie możemy umieścić w przygotowanym przez nas pudełku. Podczas dłuższej podróży na przykład samochodem zatrzymuj się na postojach, na których zapewnisz swojej papudze pokarm oraz nawodnienie. Warto również pokazywać co jakiś czas papudze otoczenie, aby czuła się bezpiecznie, papuga na pewno będzie słyszeć, że jest w aucie, co może spowodować u niej dodatkowy stres.
Czego nie należy robić?
Pod żadnym pozorem nie wkładaj do pudełka na przykład zabawek, zabawka taka będzie stanowić zagrożenie podczas podróży, i ptak może się o nią uderzyć. Aby ptak miał więcej cienia, nie narzucaj tkaniny takiej jak koc na przygotowany transporter, możesz przez to zablokować dostęp do powietrza twojej papudze. Zamiast tego transporter możesz włożyć do kartonu, w którym również należy zrobić dziurki. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu, nasz ptak będzie w ciemnym miejscu, nie tracąc dostępu do tlenu.
Przed wizytą u weterynarza.
Twoja papuga nie może jeść przez kilkanaście godzin, jednocześnie musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Pamiętaj o kontrolowaniu temperatury ciała twojej papugi, nie powinna ona przekraczać 40°C. Jeżeli papuga doznała jakiegoś urazu, na przykład ma zwichnięte skrzydło, warto owinąć papugę w kawałek materiału z zapachem właściciela.
Zdarzają się sytuacje, w których nie możemy przetransportować papugi. W takim wypadku skontaktuj się z weterynarzem i zapytaj o możliwość wizyty domowej. Ewentualnie możesz nagrać kilku sekundowy film zachowania papugi, dzięki któremu weterynarz wystawi wstępną diagnozę.
Jeżeli chciałbyś zabrać swoją papugę za granicę, na przykład na wakacje, musisz zaznajomić się z obowiązującym tam prawem. Poza zaczipowaniem ptaka często wymagana jest również miesięczna kwarantanna oraz dokumenty CITES.