Jak rozpoznać płeć u papug?

Jeżeli jesteś właścicielem papugi, przekonałeś się na własnym przykładzie, że posiadanie nawet małego zwierzątka wymaga wypełniania sporej ilości obowiązków. A jeżeli dopiero zamierzasz zostać posiadaczem opierzonego pupila, przed dokonaniem zakup -u należy dokonać też dokładnego researchu!
Tak, właściciele papug muszą wiedzieć, czym je karmić, w jakich umieścić je klatkach, jak często zabierać je do weterynarza, ale i takie podstawy jak: Dzięki czemu można odróżnić płeć papugi? Na czym polega dymorfizm płciowy tych ptaków? Sprawdźmy to na podstawie kilku popularnych papug domowych!

Tak zwane “nierozłączki”, czyli papużki faliste.

Te około dwudziestocentymetrowej wielkości ptaszki są duszami towarzystwa – oczywiście najbardziej w obrębie swojego gatunku (stąd też ich nazwa). Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z wdzięczną samiczką, czy rozbrykanym samcem?

  1. UMASZCZENIE – kolory niektórych części ciała papużek falistych są przypisane w zależności od ich płci. Na przykład nogi samiczki zazwyczaj są szaro-różowe, natomiast u samca już szaro-niebieskie.
  2. KSZTAŁTY – niektórzy twierdzą, że w wypadku samiczki jej łepek jest bardziej zaokrąglony, a kości miednicy rozstawione szerzej niż u samca. Ten natomiast powinien mieć wyraźniej zaostrzone linie głowy i karku.
  3. CHARAKTER – w tym wypadku różnice wyglądają następująco: samica papużki falistej może wykazywać większą agresję i brak zaufania czy zainteresowania w stosunku do ludzi, natomiast samiec jest głośny, towarzyski oraz ruchliwy. Poza tym to właśnie samce bawi naśladowanie różnych dźwięków i odgłosów, podczas gdy ich drugie połówki raczej piszczą czy ćwierkają.Te trzy metody mogą jednak okazać się nieprecyzyjne z powodu “zabrudzenia” genów, zmian występujących podczas okresu godowego czy egzystencji papugi w samotności lub jednopłciowym stadzie. Najlepiej jest więc zaufać sposobowi numer cztery:
  4. BARWA PLAMKI NAD DZIOBEM – miejsce to nazywa się “woskówka” i jej różnorodność według płci ulega zmianie rzadziej niż wcześniej wymienione aspekty. Kiedy patrzysz na samca, jego woskówka powinna mieć kolor ciemnoniebieski. U samicy zdarzają się raczej ciepłe kolory, takie jak beżowy, brązowy czy różowy, a ostatecznie jasnoniebieski.

Nimfa – papużka o magicznym głosie.

Niczym mitologiczne nimfy, te ptaszki sprawiają swoim właścicielom przyjemność wyjątkowym, czarującym śpiewem. Jednak w dymorfizmie płciowym ważniejszy okazuje się ich wygląd zewnętrzny, któremu można przyjrzeć się bezpiecznie dopiero po dziewięciu miesiącach, kiedy to obie płcie zrzucają stare pióra.
Wtedy to samiec nabiera żywych, wyrazistych barw – jego głowa oraz część szyi stają się niezaprzeczalnie żółte, natomiast plamki na policzkach widnieją czystą, pomarańczową barwą. Reszta upierzenia prezentuje się w odcieniach brązów i szarości.

Samiczka odróżnia się tylko (i aż) tym, że wszystkie wyżej wymienione elementy wciąż przenika “zasłona” szarości, a pozostałe kolory jej umaszczenia są przytłumione.

Kakadu – niezastąpiona gaduła!

Kakadu są popularne szczególnie dlatego, że jest to podrodzina naśladująca głos i mowę człowieka. Może przywitać się z Tobą rano, a nawet zaśpiewać Ci do snu! Ale jak rozpoznać, czy masz do czynienia z samcem czy samicą?

Mówi się, że oczy nie mogą kłamać. Tak jest i w tym przypadku, chociaż tylko u niektórych gatunków. Tęczówki płci męskiej przybierają modre odcienie, za to oczy samic zupełnie na odwrót – przebija z nich czerwień wymieszana z brązem.

Jak widać, istnieje kilka sposobów rozróżniania płci u papug, w zależności od gatunku czy rodziny z jakiej pochodzą. Najpewniejszy jednak okazuje się test DNA, który możesz wykonać, wysyłając do odpowiedniego laboratorium kilka piór swojego pupila.