Jak wybrać papugę do domu? Podstawowe cechy papug
Papużki to zwierzęta, które coraz częściej towarzyszą człowiekowi w domu, jako towarzysz zabaw, piękna ozdoba i źródło świergotu, które umili niejedną chwilę. Papugi pojawiają się w domach osób samotnych, rodzin z dziećmi czy seniorów, a charakterystyczne cechy poszczególnych odmian pozwalają dopasować wybór konkretnego gatunku do indywidualnych potrzeb. Wybór papugi do domu nie jest prosty, a zależy przede wszystkim od tego ile mamy miejsca, jaki jest nasz tryb życia, upodobania, a także zasób wolnego czasu, który może być poświęcony na opiekę.
Papugi to zwierzęta stadne
Podstawową cechą papug jest fakt, że są to zwierzęta stadne, a co za tym idzie lubią się bawić i mieć towarzystwo. Jeśli wychodzimy na większość dnia do pracy, wtedy warto zainwestować w zabawki, ale też tak ustawić klatkę, by ptaki miały widok na toczące się życie domowników, kiedy tylko ktoś jest w domu. Oczywiście warto wtedy wybrać te papugi, które najlepiej radzą sobie z samotnością, jak piony czy szkarłatki. Jeśli jednak w domu zawsze ktoś jest i można poświęcić papugom dużo czasu, wtedy idealnym rozwiązaniem będą np. bardzo towarzyskie papużki nierozłączki.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Papugi to z jednej strony źródło śpiewnego świergotu, z drugiej jednak nadmiar wytwarzanych przez nie dźwięków, jak np. wielokrotnie powtarzane przez papugę szczekanie psa, może być denerwujący, dlatego jeśli wolimy spokój, warto wybrać te papugi, które są spokojniejsze, jak żako czy senegalki. Są to też ptaki bardzo inteligentne, co objawia się m.in. ich zdolnością do nauki i powtarzania zasłyszanych słów i innych dźwięków. Jeśli mamy czas i chęć na trenowanie umiejętności mówienia papugi, wtedy warto pomyśleć np. o gatunku żako, która uważana jest za jedną z najzdolniejszych. Zazwyczaj na początek wybierane są niewielkie papużki faliste, które nie są drogie, ale też nie mają dużych wymagań odnośnie pielęgnacji. Na początek polecane są też podobne w wymaganiach, ale nieco większe nimfy. Odnośnie wielkości zróżnicowanie jest bardzo duże – możemy zdecydować się na kilkunastocentymetrową papużkę nierozłączkę, ale też np. na metrową arę, wszystko zależy od tego ile mamy miejsca i czego dokładnie oczekujemy. Papugi to też ptaki uparte, więc lepiej gdy na opiekę nad nimi decydują się osoby cierpliwe, trzeba też pamiętać, że lepiej odpuścić niż próbować papugę do czegoś zmuszać, ponieważ może się to negatywnie odbić na dalszych wzajemnych stosunkach. Co ważne, papugi są również płochliwe, w związku z czym muszą mieć czas na aklimatyzację w nowym miejscu, ale też zaakceptowanie ludzi i innych zwierząt. Warto to uwzględnić przy wyborze miejsca na klatkę, ponieważ np. ustawienie jej przy oknie, na którym mogą pojawić się inne ptaki czy nagłe hałasy, może skończyć się dla papugi tragicznie, lepiej zlokalizować ją w spokojniejszym zakątku.
Od czego zacząć?
Wybór odpowiedniej papugi to nie wszystko, trzeba też wyposażyć się w podstawowe akcesoria, jak klatka, poidełko, miseczki i zapas pokarmu. Dla papugi warto też zakupić huśtawkę, ponieważ ptaki bardzo lubią spędzać na nich czas. Odnośnie opieki, podstawą będzie regularne uzupełnianie pokarmu i wody oraz sprzątanie klatki, ale zaleca się też, by od czasu do czasu pozwalać papudze na swobodny przelot w mieszkaniu.
Każdy gatunek papugi odznacza się inną mieszanką charakterystycznych cech i trzeba wziąć je pod uwagę przed zakup -em. Odpowiednio przemyślana decyzja będzie dobra zarówno dla opiekunów, jak i zwierzęcia, więc warto dać sobie na nią czas.