Jakie są gatunki papug domowych? Popularne papugi do hodowli domowej
Popularni naśladowcy ludzkiej mowy.
Papugi od lat bardzo chętnie wybierane są jako zwierzęta domowe. Właścicielom podoba się ich egzotyczność, wygląd a przede wszystkim umiejętność, która odróżnia niektóre gatunki papug od wszystkich innych domowych pupili – naśladowanie dźwięków ludzkiej mowy. Warto wspomnieć o tym, że są to bardzo towarzyskie zwierzęta, przywiązują się do człowieka, nierzadko domagając się codziennych pieszczot jak psy czy koty. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie papugi będą dobrze czuły się zamknięte w klatce, a w najlepszym razie w mieszkaniu. Które gatunki są szczególnie popularne jeśli chodzi o hodowlę domową?
Najpopularniejsze gatunki papug nadających się do hodowli domowej.
- Ara ararauna – łatwo jest je oswoić, pozostają w przyjacielskich relacjach z innymi papugami, łatwiej oswoić takie, które wychowywały się w stadzie. Ptak ten może żyć nawet do 50 lat. Papuga ara osiąga wielkość do 90 cm ( licząc wraz z ogonem), dlatego klatka, która będzie stanowiła jej mieszkanie musi być naprawdę duża. Warto dodać, że jest to gatunek, który powinien sporo czasu spędzać poza klatką.
- Papuga falista – swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym, falistym wzorkom na piórach. Jest wybierana niemalże tak samo często jak ara. W przeciwieństwie do niej, osiąga wielkość około 18-20 cm. Żyje około 15 lat. Wybierając klatkę dla papużki falistej warto wybrać taką nieco większą – to żywiołowe ptaki potrzebujące sporo miejsca do latania, nawet w klatce. Klatkę dodatkowo warto wyposażyć z żerdzie, po których papużka będzie mogła skakać.
- Papuga nimfa – do dosyć duże ptaki osiągające wielkość do 30 cm, uchodzą za jedne z najinteligentniejszych przedstawicieli papugowatych. Charakterystyczną cechą ich wyglądu są pomarańczowe policzki oraz żółta głowa. Gatunek ten bardzo szybko przyswaja sobie przeróżne sztuczki oraz dźwięki bardzo zbliżone do dźwięków mowy. Przeżywają około 15-20 lat.
- Kakadu żółtoczuba – długość jej ciała mierzona wraz z ogonem dochodzi do 50 cm. Jej charakterystyczną cechą jest żółty czub, stąd zresztą jej nazwa. Tak samo jak ara, to ptak dożywający 50-60 lat. Kakadu to jedne z najgłośniejszych a zarazem najbardziej towarzyskich papug – bardzo źle znoszą samotność a pozostawione same sobie mogą się szybko rozchorować. Jeżeli więc planujesz wyjście, pozostaw w klatce zabawki, które odciągną uwagę papugi od Twojej nieobecności. Kakadu potrzebują możliwie jak największej i bardzo wytrzymałej klatki. Warto wspomnieć również o tym, że to jedne z najdroższych papug, zarówno jeśli chodzi o ich zakup, jak i o późniejsze utrzymanie.
- Papuga żako – wyróżnia się szarym upierzeniem i charakterystycznymi, czerwonymi piórami ogonowymi. Długość jej ciała dochodzi do 34 cm. Przywiązuje się do właściciela i choć doskonale potrafi naśladować dźwięki mowy może zdarzyć się, że nie będzie chciała zaprezentować swoich umiejętności przed obcą osobą. To papuga bardzo podatna na stres, trzeba więc na co dzień otaczać ją staranną opieką.
Na co zwrócić uwagę kupując papugę?
Papuga może być wspaniałym kompanem pod warunkiem, że jej zakup będzie wcześniej bardzo dokładnie przemyślany. Warto zastanowić się nad tym, czy wybrać papugę długowieczną, czy taką, która żyje nieco krócej. Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiedniej klatki, piasku oraz pokarmu. Pamiętajmy o tym, że papugi to ptaki bardzo towarzyskie, potrzebujące a wręcz szukające na co dzień atencji człowieka. Co za tym idzie – wydają z siebie głośnie dźwięki. Warto zastanowić się nad tym, czy krzyki papug na pewno nie będą nam przeszkadzać.