Papuga nimfa – jak się opiekować

Papugi aktualnie są coraz częstszymi towarzyszami gospodarstw domowych, chociaż nadal liczebnością daleko im do psów czy kotów. Tymczasem jednym z najchętniej wybieranych gatunków są papugi nimfy. Trzeba wkupić się w ich łaski, ale jak już się to uda, stają się wiernymi przyjaciółmi. Nimfy doskonale sprawdzają się jako zwierzęta domowe zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Przy wyborze nimfy, trzeba pamiętać, że są to ptaki długowieczne i mogą towarzyszyć nam nawet ćwierć wieku, więc jest to zobowiązanie, którego podejmujemy się na bardzo długo. W tym czasie konieczne będzie nie tylko zapewnienie zwierzęciu właściwego pokarmu i opieki, ale też odpowiedniej dozy rozrywki i zabaw. Przed podjęciem decyzji, warto dobrze poznać charakterystykę nimf i przygotować dla nich właściwe miejsce.

Jak mieszka nimfa?

Podstawowym elementem wyposażenia niezbędnym opiekunowi papugi jest klatka. W przypadku nimfy powinna ona być sporych rozmiarów (zazwyczaj zaleca się przynajmniej 100x80x50 cm). Ważna jest nie tylko jak największa przestrzeń w klatce, ale też umożliwienie zwierzęciu korzystania z przestrzeni poza klatką, a więc wypuszczanie go od czasu do czasu, by polatał swobodnie po mieszkaniu. Nimfy potrzebują dużo ruchu, ale ważne jest też by szczelnie pozamykać wszystkie drzwi i okna, tak by ptak nie uciekł. Nimfy są bardzo inteligentne i potrafią wykorzystać każdy niedomknięty zamek, by wydostać się na wolność. W klatce należy umieścić karmnik i poidełko, a także drewniane żerdzie, na których nimfa może siedzieć. Doskonale sprawdzają się też huśtawki, które są lubianą przez nimfy rozrywką, a także dzwoneczki, grube sznurki czy inne zabawki. Uwaga – nie zaleca się umieszczania w klatce lusterek, ponieważ mogą wywołać agresywne zachowania, zarówno w stosunku do innych papug, jak i opiekunów.

Co je nimfa?

Decydując się na opiekę nad nimfą, możemy wybrać gotowe specjalistyczne mieszanki lub przygotowywać karmę samodzielnie. Te dostępne w sklepach zoologicznych są droższe, ale łatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ są gotowe do podania, ale dla nimf wystarczy zmieszać trochę zbóż i ziaren, a także warzyw, owoców czy świeżych kiełków. W mieszance najlepiej sprawdzą się proso, owies czy słonecznik, a dodatkami mogą być też makaron, biały ser czy ryż. W diecie nimfy niezbędnym dodatkiem jest również wapń, który najłatwiej dostarczyć w postaci specjalnych kostek. Niezwykle ważne jest też regularne dostarczanie świeżej, najlepiej przegotowanej i odstanej wody.

Gdy nimfa choruje

Jak w przypadku każdego zwierzęcia, tak i nimfa czasem choruje, dlatego opiekun zwierzęcia musi stale pilnować czy nie pojawiają się niepokojące objawy. W przypadku tej papugi objawem takim może być osowiałość, zamglone oczy czy napuszone pióra. Czasem pojawiają się też objawy ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Wtedy zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ objawy mogą świadczyć zarówno o samotności papugi, jak i chorobie. Jeśli zaś papuga ma błyszczące oczy, jest energiczna i zajmuje się czyszczeniem piór, to można się beztrosko cieszyć jej towarzystwem. Tu warto wspomnieć, że nimfy są zwierzętami stadnymi, więc najlepiej jest hodować je przynajmniej parami. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, wtedy będzie trzeba poświęcić zwierzęciu dużo więcej czasu i uwagi, by zapewnić mu dobre samopoczucie. Z drugiej strony, przed zakup -em nimfy, trzeba pamiętać o tym, że w przypadku alergików nimfy mogą powodować pojawienie się podrażnień układu oddechowego czy oczu, gdyż gatunek ten wytwarza wyjątkowo dużo pudru.