Papugi – jak je dobierać?

Papuga jako zwierzę domowe

Decydując się na zakup bądź adopcję zwierzęcia domowego musimy liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, które staną się naszą dzienną rutyną. Faktem jest, że jedno zwierzę będzie wymagało od nas więcej uwagi i troski niż inne, jednakże wszystkie zwierzątka domowe potrzebują choć odrobiny naszej atencji. Ludzie coraz częściej decydują się na wybór papugi jako nowego członka ich rodziny. Osoby, które już takie ptaki posiadają, często zastanawiają się nad rozbudową swojej ptasiej części rodziny. Decydując się na zakup nowej papugi musimy być świadomi jednej rzeczy – nie wszystkie gatunki papug możemy ze sobą dobrowolnie łączyć. Chcąc zakupić inny gatunek papugi niż ten, który obecnie mamy, należy upewnić się że nie należą one do gatunku ptaków, który uważany jest za agresywny w stosunku do innych.

Jak dobrać do siebie papugi i jakich połączeń należy unikać?

Świadomość tego, że niektóre gatunki papug nie mogą być trzymane razem w społeczeństwie jest nadal marginalna. Jest to duży błąd, który niestety wciąż pozostaje dla amatorskich hodowców zwierząt niezauważalny. Prawda jest natomiast taka, że istnieją gatunki papug które razem będą tworzyć zgrany zespół, jak i takie gatunki, które mogą nigdy nie pozostawać ze sobą w zgodzie. Dla przykładu, pod lupę weźmiemy papugi faliste. Dlaczego akurat takie? Powód tego jest bardzo prosty – w Polsce to właśnie ten gatunek tych ozdobnych ptaków występuje w domach zdecydowanie najczęściej. Papuga falista nigdy nie powinna być pozostawiona w pojedynkę. Przyjęło się, że ten konkretny gatunek papugi bardzo źle czuje się osamotniony. Przyczyny takiego zjawiska doszukiwać możemy się w naturalnym środowisku papug falistych. Gatunek ten pochodzi z Australii, a jego członkowie zawsze podróżują i mieszkają w grupach, przez co nigdy nie są narażone na odosobnienie.

Dobór do papużki falistej innych gatunków papug jest zatem jak najbardziej dopuszczalny. Istnieje jednak pewna reguła mówiąca o tym, że do papug falistych powinniśmy dobierać wyłącznie takie papugi, które są od niej mniejsze. Każdorazowo wybór innego gatunku papugi który chcemy połączyć z papugą falistą, powinien być konsultowany u ekspertów, a więc u osób, które bardzo dobrze znają się na papugach. Na pewno odpowiednie będą papugi mniejsze od papug falistych, a jednocześnie nienależące do grupy papug agresywnych. Kluczowym elementem każdej kombinacji ptaków jest obserwacja. Podobnie jak przy łączeniu zupełnie innych gatunków zwierząt – musimy obserwować. Wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu naszych zwierząt, nadmierna agresja, nadpobudliwość lub inne martwiące symptomy powinny spotykać się z naszą natychmiastową reakcją. Oczywiście nie popadajmy również w panikę, bardzo często ptaszki potrzebują trochę czasu aby do siebie przywyknąć i wytworzyć między sobą więzi. W przypadku hodowania większych grup ptaków zawsze bacznie obserwujmy, czy żaden z nich nie odstaje od reszty.

Papugi agresywne – jakich gatunków papug pod żadnym pozorem nie powinniśmy łączyć?

Wiele razy w tym artykule wspominałem już o agresywnych gatunkach papug, nadszedł więc czas, żeby wymienić konkretne przypadki i wyjaśnić, na czym polega ich agresywność. Od razu zaznaczę, że słowo agresja nie jest w tym przypadku wypowiadane nad wyraz. W skrajnych sytuacjach bowiem, połączenie papugi z jakąkolwiek inną, papugą agresywną, może skończyć się nawet śmiercią ptaka słabszego. Każdorazowo, powinniśmy zadbać o to, aby te konkretny gatunki papug zawsze przechowywać w odosobnieniu. Mowa tutaj oczywiście o bardzo konkretnych gatunkach. Jeśli decydujemy się na wybór papugi z niżej wymienionych gatunków – musimy być świadomi tego, że nigdy nie poszerzymy naszej hodowli nawet o jedną, nową papugę.

Do papug agresywnych zalicza się:

  • rudosterki
  • amazonki
  • żako
  • barwinki
  • kakadu
  • nierozłączki
  • konury
  • lorysy górskie
  • aleksandretty obrożne
  • senegalki
  • mnichy
  • wróbliczki

Podsumowanie

Słowem zakończenia, pokrótce podsumujemy zebrane w artykule informacje. Istnieją gatunki papug, które bez większych problemów hodować możemy w domu i traktować je jak zwierzęta domowe, w niczym nie ustępujące psom czy też kotom. Papużki bardzo szybko się przywiązują, dlatego powinniśmy im poświęcać jak najwięcej uwagi, tak aby czuły się przy nas komfortowo, a zarazem żeby zbyt często za nami nie tęskniły, gdyż może to na nie oddziaływać destrukcyjnie. Mieszanie różnych gatunków papug jest dopuszczalne, jednakże wymaga ono wcześniejszej dokładnej weryfikacji – istnieją bowiem gatunki, których po prostu nie należy ze sobą łączyć. Wspomniałem także o gatunkach agresywnych, które z kolei mogą wyrządzić olbrzymie szkody innym ptakom znajdującym się pod tym samym dachem. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy łączyć różnych papug na siłę. Problemu braku czasu dla papugi nie rozwiąże przygarnięcie dla niej nowego kompana, który miałby nas zastąpić. Wręcz przeciwnie – w przypadku papugi, która przyzwyczaiła się do naszego towarzystwa, tak ogromna zmiana w tak szybkim czasie może doprowadzić do najróżniejszych chorób na skutek nadmiernego stresu.