Papużki faliste – zachowanie

Papugi Faliste, to ptaki, które cechuje, nie tylko barwne umaszczenie piórek, ale także bardzo żywy temperament. Ich wyjątkowy charakter, sprawia, że papużka cieszy się ogromną popularnością.

Jedna, czy więcej?

Jako zwierzęta, żyjące w dużych stadach, papuga falista ma ogromną potrzebę kontaktu z osobnikami tego samego gatunku.
Z tego powodu, uważa się ,że posiadanie dwóch osobników to niezbędne minimum, zapewniające naszemu małemu przyjacielowi odpowiednie warunki do życia. Samotność może się poważnie odbić na zdrowiu zwierzęcia – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Płeć towarzysza, nie ma większego znaczenia, gdyż papugi dogadują się między sobą bardzo dobrze, niezależnie od niej. Przyjmuje się jednak, że samice mają bardziej dominujący charakter, a samce są bardziej towarzyskie. Papużki dużo czasu spędzają na zabawie i wzajemnej pielęgnacji. Wszelkie pojawiające się między osobnikami konflikty, z reguły kończą się tak szybko, jak się zaczęły, a w przypadku rozłąki ptaki odczuwają ogromną tęsknotę.
Mimo to, gdy chcemy się zdecydować na zakup jednego ptaka, musimy pamiętać, że należy poświęcić mu bardzo dużo uwagi. Jeśli należymy do osób, które większość czasu spędzają poza domem, nie będzie to dobrym rozwiązaniem i warto przemyśleć kupno zwierzaka.  Samotna papużka będzie domagać się o wiele większej ilości kontaktu z właścicielem, niż para, czy małe stado. Zdrowie psychiczne papużki.

Aktywność

Największa aktywność ptaków, przypada na godziny poranne. Ze względu na dużą potrzebę ruchu należy zadbać o odpowiednie wyposażenie klatki – wszelkie huśtawki, drabinki i żerdzie są mile widziane, a same papużki powinno się codziennie wypuszczać. Jest to niezwykle ważne, gdyż zapobiega osłabieniu mięśni i szkieletu skrzydeł. Cieszący się swobodą ptak, wypełni nasz dom, radosnymi odgłosami i będzie chętnie latać po mieszkaniu. Często znajdują sobie ulubione miejsca, z których mogą obserwować otoczenie. Wypuszczonej papugi, nie trzeba łapać – sama wróci do klatki, gdy zgłodnieje. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nasz przyjaciel może mieć tendencje do niszczenia otoczenia poprzez dziobanie, które leży w jego naturze.

Relacja z opiekunem

Są to bardzo ciekawskie stworzenia, które z reguły są odważne i chętnie wchodzą w interakcje z właścicielem. Przez pierwsze kilka dni, zachowanie papugi, może się nie pokrywać z naszymi oczekiwaniami – wynika to z tego,że potrzebuje ona czasu, by poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu. Przy cierpliwym i empatycznym opiekunie, papużka na pewno chętnie pokaże swoje wesołe usposobienie w pełnej krasie. Ptaki te uwielbiają smakołyki, więc warto je wykorzystać w procesie oswajania. Po kilku próbach, mogą chętnie wchodzić na rękę właściciela, zjadać z niej przysmaki, a nawet chcieć być delikatnie głaskane. Chętnie również naśladują dźwięki otoczenia, a niektóre z nich potrafią nawet mówić. Wymaga to jednak czasu i wielokrotnego powtarzania słów przez człowieka. Z natury są to bardzo łagodne stworzenia. Wszelkie przejawy agresji, czy zachowania lękowe, najprawdopodobniej są oznaką tego, że zwierzak odczuwa nadmierny stres.

Podsumowując, otoczone troskliwą opieką papużki faliste, mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi, którzy wypełnią nasz dom radością. Im więcej interakcji zapewni im właściciel, tym chętniej będą szukać jego towarzystwa. Z natury są to bardzo wesołe zwierzęta, więc każda zmiana zachowania, może świadczyć o problemach zdrowotnych. Jeśli nasz przyjaciel nagle staje się osowiały, to znak dla nas, by przyjrzeć się warunkom w jakich żyje zwierzę i umówić się na wizytę u weterynarza.