Wybór papugi – nimfa czy falista?

Wybierając swoją pierwszą papugę zastanawiamy się czy wybrać papużkę falistą czy nimfę. Obie papużki są inne i ich potrzeby też takie są. Między innymi powinniśmy się zainteresować co jedzą, jakich wymiarów powinna być klatka i przede wszystkim jak te gatunki zachowują się w środowisku domowym.

Nimfa

Porównując papużkę falistą z nimfą, to nimfy zdecydowanie będą tymi większymi papugami pod względem wielkości. Za to nimfy są nieco gorszymi naśladowcami i właściwie można je nauczyć zaledwie kilku słów, ale za to lubią gwizdać. Można ich nauczyć wygwizdywać całe melodie, ale jest to domena samców, tak jak w przypadku papug falistych gadania przez samce. Nimfa jest dużo spokojniejszą papugą od papużki falistej, dlatego nie powinno się łączyć papug z obu gatunków. Jeśli nie lubimy hałasu, to zdecydowanie nimfa będzie lepszym wyborem niż papuga falista. Zdarzają się sytuacje, że musimy popracować zdalnie, a pauga może w tym przeszkadzać. Pracując zdalnie możemy zdecydować się na nimfy.

Jaka klatka dla nimfy?

Nimfy mają też pewien nawyk rozkładania skrzydeł, dlatego klatka dla nich powinna być przestronna. Klatkę powinniśmy wybierać w kształcie prostokąta, ponieważ w ten sposób będzie więcej przestrzeni do zagospodarowania przez nimfę. Optymalna długość klatki powinna wynosić 120 cm. Reszta wymagań nie różni się zbytnio od wymagań względem papugi falistej. Należy zadbać o miseczki ze stali nierdzewnej, naturalne żerdzie, aby uniknąć odcisków i wybrać karmę dedykowaną dla papugi nimfy. Co najważniejsze, nimfy powinny być trzymane parami.

Popularne papużki faliste

Papużka falista jest mniejsza od nimfy, ale mało osób wie, że te małe stworzonka dość szybko łapią ludzką mowę a także wydawane przez nich dźwięki. Dość mocno przywiązują się do swego opiekuna. Papuga falista na sam początek będzie ona lepszą opcją, ponieważ jest mniej wymagająca. Często są to też hałaśliwe ptaki, ale wszystko zależy od ich usposobienia. W sklepach zoologicznych znajdą się także ptaki, które zostały oddane przez swojego opiekuna, bo nie spełniły stawianych przez nich wymagań lub po prostu były nietrafionym prezentem.

Klatka z wyposażeniem dla papugi falistej

Rozmiar klatki dla papużki falistej też się nieco różni od tej dla nimfy. Ostateczne minimum to 70cm x 40 cm dla dwóch papug. Dla większej ilości papużek falistych warto zainwestować w klatkę 80 cm x 40 cm w podstawie. Zwiększając liczbę papug powinniśmy też zwiększyć wymiary klatki. Minimalna wysokość klatki przy każdej liczbie posiadanych papug to 60 cm. Papugi źle się czują w pionowej klatce, dlatego powinniśmy takiej unikać. Papugi latają po szerokości klatki, dlatego tę miarę powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Papugi faliste w większości są bardzo zaczepne i potrafią niszczyć niektóre przedmioty, dlatego powinniśmy się zdecydować na klatkę ocynkowane. W przypadku, kiedy papuga jest spokojna, to możemy się zdecydować na klatkę malowaną. Do klatki warto wybrać naturalne drewno, ponieważ od plastikowych żerdzi robią im się odciski, co też może się przełożyć na ich zły nastrój. Należy także usunąć z klatki wszystkie lusterka, sznurki i dzwonki. Papugi faliste, tak jak nimfy powinny być trzymane parami.

Papugi obu gatunków żyć potrafią długie lata. Kupowanie papugi nie może odbywać się na próbę, bo to decyzja, która będzie na lata. Papugi przyzwyczajają się do swojego opiekuna tak bardzo, że mogą się nie odnaleźć w nowym dom u. Kupno lub adopcja papugi powinna być w pełni przemyślana, a nie nietrafionym prezentem na gwiazdkę czy na urodziny.